RODO

Nawigacja

 


Historia Szkoły Podstawowej w Jarszewie

Nauka odbywała się w jednej sali, bez wyodrębniania klas. Dzieci uczyły się czytania, pisania i liczenia w zakresie czterech klas szkoły podstawowej, wg uznania nauczyciela, gdyż programu nie było. Podręczników ani zeszytów również nie było. Uczniowie pisali na materiałach zdobytych przez siebie. Pierwszymi uczniami którzy podjęli naukę w szkole byli: Adam Słomski, Henryk Słodkowski, Ryszard Hładun, Wacław Pietkiewicz, Wacław Sachar, Józef Książek, Kaczmarski, Anna Dwornik, Norbert Sulikowski, Seweryn Bella, Jadwiga Sulikowska, Lech Wieczór, Mieczysław Podgórski, Natalia Lisiecka, Mirosław Sobieski, Bronisław Komsa, Irena Mogilnicka, Maria Lisowicz, Janina Sauk, Wacław Sauk, Janina Dwornik, Anna Cieślik, Władysława Dwornik, Alicja Zawada, Halina Matusiak, Czesława Kaźmierczak, Barbara Hładun. Nauczyciel Józef Szpajchert prowadził pracę świetlicową z dorosłymi mieszkańcami Jarszewa, z którymi przygotował sztukę Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Przedstawienie to oprócz mieszkańców Jarszewa oglądali również mieszkańcy Kamienia Pomorskiego. Aktorami byli: Pan Rucin, Stefan i Marian Matusiak, Zofia Chiczewska, Emilia Kruszewska, Karol Krawiec, Józef Krawczyk, Henryk Agaciak , Marian Hładun i Ławrynowicz. Pod koniec roku szkolnego nauczyciel Józef Szpajchert opuszcza Jarszewo, a pracę w szkole podejmują Ewa i Ireneusz Łuczakowie. Funkcję kierownika szkoły pełni Ewa Łuczak.

 

W roku szkolnym 1946/47 szkoła liczy 50 uczniów. Nauka odbywa się w dwóch oddziałach,
tj. kl. I - II i III - IV. W tym samym roku zostaje zawiązane koło PCK. W szkole prowadzi się dożywianie. Dożywianiem dzieci zajmuje się woźna, pani Dominika Sobieska, która tę funkcję w szkole objęła 1946 roku i pełniła ją aż do roku 1966. Państwo Łuczakowie po roku pracy przenoszą się na inną placówkę.

 

W roku szkolnym 1947/48 liczba uczniów wzrasta do 96. Zostaje podniesiony stopień organizacyjny szkoły. Wprowadza się klasę V i VI. Nauczycielami byli: Leonard Mingałło, Władysława Blicharz, Zofia Gałecka, Teresa Kraszewska. Funkcję Kierownika szkoły pełni Leonard Mingałło. Lekcje odbywały się w trzech oddziałach, tj. kl. I - II, III - IV, V - IV. Budynek, w którym mieściła się szkoła okazał się niewystarczający na potrzeby szkoły, dlatego też kl. V - VI zostaje przeniesiona do obecnego klubu i tu odbywały się zajęcia szkolne. Ze starszymi uczniami p. Zofia Gałecka zorganizowała zespół artystyczny, który swój program prezentował na różnych uroczystościach środowiskowych w Jarszewie i w Kamieniu Pomorskim. Członkami zespołu, który po raz pierwszy na scenach sal widowiskowych Ziemi Kamieńskiej zatańczył narodowy taniec polski w strojach ludowych – krakowiak byli: Jan i Ryszard Hładun, Henryk Słodkowski, Bronisław Maksymczuk, Janina Sobieska, Danuta Pietkiewicz, Alicja Mogilnicka, Maria Lisowicz, Anna Dwornik, Krystyna Mogilnicka, Barbara Hładun, Tadeusz Ruciński, Mirosław Sobieski.

 

W roku szkolnym 1948/49 kierownictwo szkoły obejmuje Jerzy Foligowski, a nauczycielami są: Leonard Mingałło, Władysława Blicharz, Henryka Górna, Maria Nowicka. Lekcje śpiewu prowadzi pracownik GRN w Jarszewie p. Szymański. Nauka odbywa się nadal w klasach łączonych. W tym roku zostaje podniesiony stopień organizacyjny szkoły. Szkoła liczy 7 oddziałów.

Liczba uczniów w szkole wzrasta do 150. Do klasy VII uczniowie dojeżdżają z sąsiednich obwodów szkolnych o niższym stopniu organizacyjnym, tj. z obwodu szkoły w Górkach Pomorskich, Wysokiej Kamieńskiej, Kozielic, Dusina, Rzewnowa i Kukułowa. Szkoła zostaje przeniesiona do największego i najokazalszego budynku w Jarszewie, tj. do budynku w którym obecnie się znajduje. Był to nowo postawiony, piętro nie było jeszcze ukończone, na potrzeby szkoły przeznacza się pomieszczenia na parterze. Izb lekcyjnych było 4, kuchnia plus pomieszczenie na pokój nauczycielski łącznie z kancelarią szkoły.

 

W roku szkolnym 1950/51 kierownikiem szkoły zostaje Tadeusz Walczak, a nauczycielami są: Maria Nowicka, Jadwiga Gościniak, Józef Choczewski oraz Maria Isańska, która uczyła tylko języka rosyjskiego w klasach V – VII.

 

W dniu 1. 09.1951 roku funkcję kierownika szkoły obejmuje Michał Olchawa. Funkcję tę pełnił przez 10 lat. W okresie tym pracują w szkole następujący nauczyciele: Maria Nowicka, Jadwiga Gościniak, Józef Choczewski, Józef Wołyniec, Wiktor Góreski, Wanda Koba – Świątek, Jadwiga Bocian, Alfred Świątek, Zofia Wsół, Wiktor Truszyński, Stanislawa Komsa.

W roku szkolnym 1951/52 zostaje założona drużyna harcerska, której opiekunem jest nauczyciel Wiktor Górecki.

 

Od roku szkolnego 1952/53 praca w szkole prowadzona jest bez łączenia klas.

 

Po kapitalnym remoncie budynku w latach 1954/55 zostaje na potrzeby szkoły oddane piętro. Baza lokalowa szkoły znacznie się poprawia. Przybywa 6 izb lekcyjnych. Mimo to warunki pracy w szkole są trudne ze względu na niską temperaturę w pomieszczeniach. Trudno było przy silniejszych mrozach prowadzić zajęcia lekcyjne, mimo wielkiego wysiłku woźnej, która musiała przygotować opał i napalić w 14 piecach. Szkoła była niedogrzana. Brak było również bieżącej wody. Szkoła prowadzi szeroką działalność artystyczną. Nauczycielki Maria Nowicka i Jadwiga Gościniak przygotowały z młodzieżą sztukę „Maciejowa jedzie na wesele”. Nauczycielki te prowadzą również zespół taneczny. W dalszych latach działalnością artystyczną w szkole kierują Wanda Świątek i Wiktor Górecki. Stroje dla zespołu tanecznego, który liczył 24 osoby szyje Maria Olchawa. Własnoręcznie wyszyła 12 gorsetów krakowskich. Stroje dla zespołu szyją również rodzice. Kierownik szkoły pan Michał Olchawa prowadzi zespół teatralny z młodzieżą szkolną i rodzicami. Wystawiają 3 sztuki: „ Szkice węglem”, „Diabeł na podhalu”, „Karpaccy górale”. Sztuki te widzowie przyjmowali z wielkim aplauzem. Wystawiane one były oprócz Jarszewa także w Kamieniu Pomorskim i okolicznych wsiach. Aktywną działalność na terenie szkoły prowadzi drużyna harcerska, która jest przodującą drużyną w powiecie i województwie. Harcerze podejmują szereg prac na rzecz szkoły i środowiska. Ożywioną działalność w szkole prowadzi koło PCK pod opieką nauczycielki Wandy Świątek. Koło rozszerza swoją działalność współpracę z kołami na terenie takich państw jak Włochy i Szwecja.

 

Wzajemną wymianę doświadczeń między kołami uwieńczają upominki przysłane szkole przez dzieci z Włoch i Szwecji w postaci własnoręcznie namalowanych pejzaży krajobrazu z ich rodzinnych stron. Zdobiły one korytarze naszej szkoły.

 

W 1959 r. przy szkole zostaje otwarta Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Wykładowcami w szkole są: przedmiotów ogólnych nauczyciele miejscowej szkoły a przedmiotów zawodowych inż. Janusz Sas – Szymański. Z młodzieżą zespół taneczny prowadzi Wanda Świątek. Dla 30 osób zorganizowany jest przy Szkole Przysposobienia Rolniczego kurs prawa jazdy.

 

W 1960 r. szkoła jest organizatorem spotkania ludności z Jarszewa z delegacją węgierską.

Z okazji Dni Oświaty, Książki i Prasy w dniu 23.V.1961 r. młodzież i mieszkańcy Jarszewa uczestniczą w spotkaniu z literatem Czerniowskim.

 

W 1960 r. szkoła jest organizatorem uroczystości 15 – lecia pracy nauczycieli, którzy rozpoczęli pracę w 1945 r. na Ziemi Kamieńskiej i pracowali tu do roku 1960. Uczestniczyło w uroczystości 15 pedagogów oraz władze administracyjne powiatu z przewodniczącym PRN p. Czesławem Nogalem i sekretarzem Janem Kowalewskim na czele.

 

Od dnia 1 września 1961 r. do dnia 27 sierpnia 1966 r. funkcję kierownika szkoły pełni nauczyciel Alfred Świątek. Nauczycielami w tym okresie są: Wiktor Górecki, Wanda Świątek, Teresa Lenc, Regina Wlazło – Osiejuk, Jan Osiejuk, Jadwiga Glock, Mirosława Białoskórska, Janusz Sas – Szymański, który uczy biologii. Liczba uczniów kształtuje się w granicach 170 - 180. Przy szkole w dalszym ciągu działa Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Przedmioty zawodowe wykładają J. Sas – Szymański i Cieślik, a przedmioty ogólne nauczyciele miejscowej szkoły.

 

Po remoncie szkoła uzyskuje jedno dodatkowe pomieszczenie z przeznaczeniem na harcówkę, w której zgromadzony jest wieloletni dorobek Drużyny Harcerskiej. Działalność drużyny jest wszechstronna i bardzo ożywiona. W szkole powstają nowe organizacje młodzieżowe, a więc: Zuchy – pracą kieruje Wanda Świątek, a w póżniejszych latach Wanda Koperska i Barbara Moskiewicz. Szkolne Koło Przyjaźni Polsko – Radzieckiej – opiekun Regina Wlazło, następnie Jadwiga Koraliow. SKO – Teresa Lenc, Wanda Koperska, Jadwiga Koroliow.

 

W roku szkolnym 1963/64 założona jest Spółdzielnia Uczniowska prowadzona przez Alfreda Świątka, następnie przez Janinę Komsę. W 1965 r. powstaje Samorząd Uczniowski. Pracą w Samorządzie kieruje Alfred Świątek, w następnych latach Mirosława Białoskórska i Wanda Koperska.

 

7.VI.1964 r. goszczą w szkole dwaj inżynierowie – kosmonauci radzieccy w towarzystwie Sekretarza Wojewódzkiego Zarządu TPPR – u oraz Konsula radzieckiego w Szczecinie pana Iwanowa.

 

W tym czasie bardzo intensywnie pracuje koło modelarskie prowadzone przez nauczyciela Wiktora Góreckiego. Prace koła są eksponowane na szeregu wystawach technicznych w powiecie i w województwie. Młodzież wraz z opiekunem oprócz modeli pływających konstruuje model rakiety i dokonuje próby z jej wystrzeleniem /oczywiście w małym zasięgu./ Nauczycielka Wanda Świątek prowadzi koło taneczne i koło małych form teatralnych. Młodzież przygotowała przedstawienie pięknej baśni pt. „Za siedmioma górami”. Rekwizyty do dekoracji, których potrzeba było bardzo dużo przygotowali Alfred Świątek i Wiktor Górecki. Stroje dla aktorów przygotowali rodzice. Z opracowana baśnią młodzież wyjechała do wielu miejscowości, dając kilka przedstawień dla mieszkańców.

 

Szkoła wraz z kierownikiem biblioteki publicznej w Jarszewie jest organizatorem spotkań z okazji Dni Oświaty i Kultury z pisarzami: Karolem Bunschem, Jerzym Kawalcem i literatem szczecińskim Jerzym Pachlowskim.

 

Od 1 września 1966 roku kierownikiem szkoły jest Wanda Świątek. W tym czasie nauczycielami są: Wiktor Górecki, Jadwiga Glock, Mirosława Białoskórska, Danuta Kowalska – Ukraińska, Andrzej Targański, Janina Osiejuk – Komsa, Maria Pruszyńska, Bogdan Kołodziejczyk, Irena Kołodziejek, Jadwiga Rak – Koroliow, Wanda Koperska, Andrzej Baj, Barbara Zielonka – Moskiewicz, Lucyna Bielak – Pracowity, Danuta Herdzik, Ewa Rucińska, Joanna Kołcz, Katarzyna Lenc.

 

Liczba dzieci w latach 70 – tych wzrosła do 200, a nawet przez 2 lata przekroczyła tę liczbę. Zaistniała konieczność podziału klas VII i VIII na 2 oddziały.

 

Klasa VIII do szkolnictwa podstawowego została wprowadzona od września 1966 roku.

W tym okresie szkoła prowadzi ożywioną działalność pozalekcyjną uwieńczona wieloma sukcesami. W konkursach przedmiotowych organizowanych na szczeblu rejonu uczniowie zajmują czołowe lokaty, między innymi z matematyki –
I miejsce, z fizyki II miejsce, z chemii- I miejsce, z języka rosyjskiego – I miejsce.

 

Kołami przedmiotowymi kierują: matematycznym – p. Janina Komsa, fizycznym p. Wanda Koperska, chemicznym p. Jadwiga Glock, języka rosyjskiego p. Jadwiga Koroliow. Członkowie koła chemicznego trzykrotnie reprezentują rejon Kamienia Pomorskiego w konkursie wojewódzkim.

 

Pracuje również Koło Miłośników Książki, pod opieką p. Wandy Koperskiej, które uczestniczy w konkursach czytelniczych i jest wyróżniane na szczeblu rejonu.

 

Chór szkolny, prowadzony przez Wiktora Góreckiego, a później przez Wandę Koperską rokrocznie brał udział w przeglądzie rejonowym i był wyróżniany.

Dobre wyniki uzyskują uczniowie w sporcie. W szeregu dyscyplinach sportowych zajmują czołowe miejsca nawet w województwie. Działalnością sportową na terenie szkoły kieruje w tym czasie pani Jadwiga Glock.

 

Uczniowie należący do kółka technicznego swoje prace eksponują na szeregu wystawach w Kamieniu Pomorskim i w Szczecinie. Prace ich są wielokrotnie nagradzane.

 

Udział w wojewódzkich zawodach modeli samolotów na uwięzi przynosi wielki sukces opiekunowi koła panu Wiktorowi Góreckiemu, jak również członkom koła. Oprócz nagród indywidualnych dostają nagrodę zbiorową ufundowaną przez Wojewódzki Zarząd LOK w postaci kompletnego wyposażenia w narzędzia do pracowni technicznej.

 

 W 1976 roku zorganizowane jest w szkole SKKT, którego opiekunem do 1982 roku była Pani Wanda Świątek. Dla członków koła w okresie letnim organizowany jest wypoczynek sobotnio – niedzielny pod namiotami połączony z zawodami i konkursami.

 

Zarząd PTTK w Kamieniu Pomorskim z uzyskanie dobrych wyników w zawodach i konkursach przyznaje członkom koła szereg nagród indywidualnych. Ciekawe formy pracy z drużyną zuchową prowadzą druchny: Wanda Koperska i Barbara Moskiewicz. Drużyna zdobywa trzykrotnie odznakę chorągwianą Ziemi Szczecińskiej.

 

Ze względu na dużą liczbę uczniów dojeżdżających do szkoły, celem zapewnienia im opieki i skrócenia czasu wyczekiwania na środki transportu od roku 1969 zorganizowana jest świetlica z dożywianiem. Wychowawcą i zarazem kierownikiem świetlicy do roku 1979 była Barbara Moskiewicz. Od 1979 do 1983 – Joanna Kołcz, od 1983 – do 1984 – Leszek Kopociński, a od 1.09.1984 Donata Sobisiak. Przygotowaniem posiłków dla dzieci zajmowały się pani Helena Kajko, Jadwiga Kurśnierek, Teresa Mogilnicka, Halina Kulig i Alicja Zawada.

 

Po likwidacji przedszkola od 1978 roku przygotowaniem dzieci sześcioletnich do podjęcia nauki zajmuje się szkoła. Dzieci sześcioletnie uczęszczały do ogniska przedszkolnego przemianowanego w późniejszych latach na oddział przedszkolny.

 

Nauczycielkami oddziału przedszkolnego były:

- w latach 1978 - 1982 Ewa Rucińska

- w latach 1984 - 1985 Stanisława Komsa

- od września 1986 Mariola Zwolska

 

Warunki pracy w szkole ulegają radykalnej poprawie po kapitalnym remoncie, który był przeprowadzony w latach 1974 – 1975.

 

W szkole jest założone centralne ogrzewanie. Doprowadzona jest woda bieżąca. Szkoła zostaje skanalizowana. Po raz pierwszy ogień w kotłach centralnego ogrzewania został rozpalony w dniu 14.10.1975 r. przez pana Romana Mogilnickiego, który pełni funkcję palacza.

 

Nareszcie w szkole jest ciepło. Wnętrze budynku zostaje również zmodernizowane. Jedna z izb lekcyjnych zostaje zmieniona na piękny hol. Zostaje wygospodarowane pomieszczenie na sklepik uczniowski. Otoczenie budynku szkoły, po usilnych staraniach dyrektora szkoły staje się coraz piękniejsze. Część boiska szkolnego przeznacza się na zieloną salę gimnastyczną.

 

W latach 1976/77 szkoła jest organizatorem dwukrotnego spotkania byłych żołnierzy II Armii WP z dowódcą V Brygady Artylerii Ciężkiej panem Leonidem Rossą, który w tym czasie pełnił funkcję ministra do spraw techniki Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

 

W dniu 9.05.1977 r. po zebraniu pamiątek z lat walki od byłych żołnierzy w szkole następuje otwarcie Izby Pamięci Narodowej.

 

Oprócz spotkań z działaczami i ludźmi zasłużonymi dla Ziemi Kamieńskiej szkoła wraz z kierownikiem biblioteki wiejskiej panią Rozalią Saletrą organizuje spotkania młodzieży ze znanymi pisarzami i literatami. W ostatnim dziesięcioleciu gościliśmy w szkole pisarza Mariana Kowalskiego, Stanisława Zajączka, Bogdana Czubasiewicza – uczestnika polskiej wyprawy na Antarktydę, Ireneusza Gwidona Kamińskiego.

 

Tradycyjnie z okazji Dnia Wojska Polskiego młodzież naszej szkoły spotkała się z żołnierzami Jednostki Wojskowej w Pobierowie i Dziwnowie. W dniu 1.XI.1977 szkoła była organizatorem gminno – miejskiego otwarcia roku szkolnego 1977/78.

 

Od roku 1980 liczba uczniów w szkole maleje. Szkoła przeżywa niż demograficzny. Aktualnie w kl. I - VIII uczy się 117 dzieci. Do obwodu szkoły należą miejscowości: Jarszewo, Miłachowo, Buszęcin, Skarchowo, a od klasy czwartej przyjmujemy uczniów ze wsi Dusin, Połchowo i Rozwarowo, a od klasy VII uczniów z Kukułowa i Sibina. Praca w szkole odbywa się na jedną zmianę. Dzieci uczą się w dwóch budynkach. Zajęcia dydaktyczne odbywają się systemem pracowni przedmiotowych. Osobne pomieszczenie przeznaczone jest na bibliotekę, świetlicę z zapleczem kuchennym, harcówkę, pokój nauczycielski, kancelarię. Szkoła w dobrym stopniu jest wyposażona w pomoce naukowe i środki dydaktyczne. Kadra pedagogiczna liczy 13 osób. Na pełnym etacie zatrudnionych jest 10 osób i 3 osoby w niepełnym wymiarze godzin. Kadra pedagogiczna jest w pełni zaangażowana w pracę dydaktyczno – wychowawczą szkoły. Pracę w szkole podejmują nowi nauczyciele: Leszek Kopociński, Andrzej Hyży, Ryszard Kopeć a w późniejszych latach Beata Glock, Donata Sobisiak, Mariola Zwolska, Lidia Lada, Jacek Golusda.

 

W pracy wychowawczej pomagają organizacje młodzieżowe takie jak:

  • Samorząd uczniowski – opiekun p. Janina Komsa,
  • Drużyna harcerska – opiekun p. Wiktor Górecki, Barbara Moskiewicz
  • Zuchy – opiekun p. Wanda Koperska, Barbara Moskiewicz
  • LOP – opiekun p. Jadwiga Glock a później Donata Sobisiak
  • PCK– opiekun p. Lucyna Pracowity,
  • SKO – opiekun p.Janina Kołcz,
  • Spółdzielnia Uczniowska – opiekun p. Leszek Kopociński,
  • Szkolne Koło Przyjaźni Polsko – Radzieckiej – opiekun p. Jadwiga Glock,
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – opiekun p. Lidia Lada

 

Na terenie szkoły pracują trzy koła przedmiotowe:

  • Chemiczne – opiekun p. Jadwiga Glock
  • Przyrodnicze – opiekun p. Jadwiga Glock
  • Polonistyczne – opiekun p. Lucyna Pracowity

 

Pracują też trzy koła zainteresowań:

  • Modelarskie – prowadzący p. Wiktor Górecki,
  • SKKT – prowadzący p. Andrzej Hyży,
  • Małych form teatralnych – prowadzący p. Lucyna Pracowity, a potem pani Barbara Moskiewicz

 

Oraz dwie sekcje sportowe:

  • Sekcja piłki nożnej prowadzona przez pana Andrzeja Hyżego
  • Sekcja piłki ręcznej prowadzona przez Leszka Kopocińskiego.

 

Od 1 września 1992 roku do 31. Sierpnia 1997 roku Dyrektorem szkoły jest pani Maria Koperska. W tym czasie nauczycielami są: Jadwiga Glock, Jolanta Kowalska, Barbara Moskiewicz, Donata Sobisiak, Mariola Zwolska, Renata Saletra, Janina Komsa, Lidia Lada, Andrzej Hyży, Dorota Jarzyna, Joanna Wróblewska, Leszek Kopociński, Aneta Cichońska, Bożena Łysy, Iwona Kuliberda.

 

W obsłudze pracowali: Krystyna Mejka, Grażyna Adamkowska, Halina Błaszczyk, Zofia Sierbista, Halina Kulik, Zdzisława Juszczak, Roman Mogielnicki, Bogdan Bohdankiewicz.

 

W roku 1997 dyrektorem zostaje pani Janina Komsa i funkcję swą pełni do 31.08.2001r. Pod jej wodzą pracują: Jolanta Kowalska, Barbara Moskiewicz, Donata Sobisiak, Mariola Zwolska, Renata Saletra, Lidia Lada, Andrzej Hyży, Aneta Zadala, Irmina Borzymowska, Leszek Kopociński, Jadwiga Glock.

 

W latach 2001 – 2006 funkcję dyrektora sprawuje pan Tomasz Kaczmarek.

 

Od 1 września 2007 roku przez pół roku funkcję dyrektora szkoły pełni pani Donata Sobisiak.

 

Uczniowie szkoły brali udział w następujących konkursach:

  • Ogólnopolski konkurs polonistyczny i matematyczny „Olimpus”
  • Ogólnopolski konkurs polonistyczny i matematyczny „EDI”. W konkursie polonistycznym uczeń klasy V Radosław Szczakowski zajął IX miejsce.
  • Gminny konkurs plastyczny „Boże Narodzenie w moim domu”. W tym konkursie uczennica kl. III, Katarzyna Stogowska w kategorii klas I-III zajęła III miejsce, a w kategorii klas IV-VI, uczennice klasy VI: Andżelika Ślęzak-II miejsce, Katarzyna Maliszewska-III miejsce. Wyróżnienie w tym konkursie zdobyła uczennica kl. V- Malwina Piątek.
  • Powiatowy konkurs czytelniczy klas III ze znajomości lektury „Dzieci z Bullerbyn”
  • II edycja gminnych rozgrywek halowej piłki nożnej „KALF”, w których chłopcy zdobyli puchar za zajęcie I miejsca w kategorii grupy młodszej.
  • „Bieg Niepodległości”, w którym uczeń klasy IV Kamil Pogoda w swojej kategorii wiekowej zajął I miejsce oraz uczennica klasy II Katarzyna Stogowska w swojej kategorii
    zajęła II miejsce.

 

W szkole zorganizowano warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci na temat ozdób choinkowych, w czasie których rodzice wraz ze swoimi dziećmi mieli okazję wykonać różne ozdoby na choinkę. Rada Rodziców zorganizowała dla uczniów zabawę andrzejkową i zabawę choinkową przy orkiestrze. Rada Rodziców była również współorganizatorem pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Jarszewie, które odbyło się w październiku. W grudniu odbył się w naszej szkole koncert kolęd przygotowany przez wychowawców z poszczególnych klas. W styczniu wychowawcy klas I-III zorganizowali imprezę środowiskową „Dzień Babci i Dziadka”.

 

Od września przygotowywane są w szkole dla naszych uczniów oprócz śniadań również obiady. Stało się to możliwe dzięki wynegocjowaniu przez dyrektora szkoły z Ośrodka Opieki Społecznej wyższej stawki na wyżywienie dla uczniów korzystających
z pomocy Ośrodka. Obecnie w szkole wydawanych jest 50 śniadań i 76 obiadów. Do pracy w kuchni pozyskano od września na okres 6-ciu miesięcy dwie osoby, które zostały skierowane do naszej szkoły z Powiatowego Urzędu Pracy na przyuczenie do zawodu kucharza. Jest również osoba na przyuczenie do zawodu woźnej i osoba na przyuczenie do zawodu konserwatora.
Te osoby zostały również skierowane przez Urząd Pracy na okres 6-ciu miesięcy. W szkole przeprowadzono w I semestrze następujące remonty: wymieniono podłogę w stołówce szkolnej, zagospodarowano nowe pomieszczenie na pracownię komputerową. Do starej pracowni komputerowej przeniesiono świetlicę szkolną, która wcześniej mieściła się w stołówce szkolnej. Zakupiono 11 okien PCV i wymieniono w 4 klasopracowniach. Pomalowano 5 klas, wymieniono stoliki i krzesła w stołówce szkolnej, na świetlicy i w pracowni komputerowej. Dla nauczania zintegrowanego zakupiono 3 nowe radiomagnetofony. Bibliotekę szkolną wyposażono w brakujące lektury szkolne, słowniki i encyklopedie.

 

Od 1 marca 2008 roku w wyniku konkursu stanowisko dyrektora obejmuje pani Beata Grankin - nauczycielka nauczania początkowego i języka polskiego, pracująca dotychczas w Szkole Podstawowej w Górkach Pomorskich. Do Szkoły Podstawowej w Jarszewie uczęszcza 93 uczniów.

 

Nawiązana została współpraca z pedagogiem szkolnym z Gimnazjum Publicznego w Przybiernowie panią Jadwigą Rokicką, która przeprowadziła szereg pogadanek na temat współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną oraz zagrożeń i bezpieczeństwa w szkole.

Dzięki współpracy z mł. insp. Krzysztofem Targońskim Komendantem Powiatowym Policji w Kamieniu Pomorskim oraz mł. posterunkową panią Martą Pierko przeprowadzono 3 pogadanki z uczniami w zakresie profilaktyki zmierzającej do ograniczenia przestępczości i uzależnień od środków psychoaktywnych oraz innych negatywnych zachowań wśród nieletnich.

 

Wspólnie realizowaliśmy też program profilaktyczny dla klasy 1 „Gryfuś” oraz program „Bezpieczne wakacje”.

 

Dzięki uprzejmości pana komendanta, pani st. Post. oraz Państwa Smolczyńskich uczniowie z klasy II mogli reprezentować szkołę w finale wojewódzkim konkursu pod hasłem „Wymaluj, wyśpiewaj bezpieczny świat”, w którym zajęli I miejsce.

 

Ponadto uczniowie szkoły brali udział w następujących konkursach:

  • Międzynarodowy konkurs matematyczny „Kangur” i „Kangurek”2007.
  • Gminny konkurs wiedzy o ruchu drogowym.
  • Gminny konkurs międzyświetlicowy „Omnibus klas I”
  • Ogólnopolski konkurs przyrodniczy "Olimpus", w którym finalistami zostali Karolina Gościniak i Aleksander Żebrowski.
  • klasowy i szkolny konkurs ortograficzny.
  • Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej – kl. I – III / Stogowska K., Nowicki E.,
    Smerdziński K./ - kl. IV – VI / Kunach K., Zabielski B., Szczakowski R.
  • Powiatowy Konkurs Wiedzy Pożarniczej w kategorii klas I – III reprezentowała szkołę:
    K. Stogowska, w kategorii klas IV – VI – R. Szczakowski
  • Konkurs plastyczny „Bezpieczna szkoła” – wyróżnienie - A Ślęzak – kl. VI
  • Międzyszkolny Konkurs Wielkanocny – wyróżnienie – E. Nowicki – kl. II
  • Powiatowy Konkurs Plastyczny „OTTONALIA 2007 ” - – wyróżnienie –K. Moskiewicz kl. II, M. Kalinowski kl. IV, K. Rzepecka kl. III
  • Powiatowy konkurs plastyczny „Krajobrazy Polski”
  • Konkurs plastyczny pt. „A to Polska właśnie” – II miejsce – K. Rzepecka kl.III
  • Międzyszkolny turniej piłki nożnej – KALF
  • Ogólnopolski konkurs przyrodniczy EKO – PLANETA – wyróżnienie – Radosław Szczakowski, Karolina Burnagiel. II miejsce w województwie zajęła Karolina Gościniak.

 

Zorganizowano następujące imprezy i uroczystości szkolne i środowiskowe:

  • Dzień Babci i Dziadka
  • Dzień Pluszowego Misia
  • Walentynki
  • Wystawa przestrzennych prac plastyczno – technicznych w Ratuszu pod hasłem „Grody
    i zamczyska”
  • Dzień Ziemi
  • Dzień Matki
  • Festyn pod hasłem „Dzień Dzieciaka - Dzień Strażaka”
  • Zabawa Karnawałowa z udziałem Norwegów dla 40 dzieci
  • Obóz chrześcijański dla 6 dzieci z Sibina w czasie wakacji
  • Półkolonie w czasie wakacji w S.P. Jarszewo dla 20 dzieci

 

Przez cały rok szkolny P. Mariola Zwolska prowadziła koło rowerowe, w ramach którego odbyły się 4 wycieczki rowerowe, a w okresie zimowym uczniowie pracowali w każdy piątek w oparciu o program „Moja karta rowerowa”.

P. Barbara Moskiewicz prowadziła koło teatralne, w ramach którego przygotowywała scenki i przedstawienia teatralne na uroczystości szkolne.

 

Odbyły się następujące wycieczki:

  • Pięciodniowa wycieczka do Zakopanego
  • Wycieczka uczniów kl. VI do Gimnazjum w Kamieniu Pomorskim
  • Wycieczka do Teatru Muzycznego w Szczecinie
  • Wycieczka do Międzyzdrojów

 

Rada Rodziców pomagała w organizacji wyżej wymienionych imprez, pozyskiwała sponsorów na wycieczki oraz na zakup sprzętu szkolnego i materiałów papierniczych. Włączyła się za pośrednictwem Pani B. Moskiewicz do zbiórki makulatury, dzięki czemu pozyskali dodatkowe pieniądze na zakup nagród dla dzieci.

 

Obecnie w szkole wydawanych jest 50 śniadań i 76 obiadów. Do pracy w kuchni pozyskano od marca na okres 6-ciu miesięcy jedną osobę, drugą osobę, pozyskano do pracy w świetlicy również od marca na okres 6-ciu miesięcy. Obie Panie zostały skierowane do naszej szkoły z Powiatowego Urzędu Pracy.

 

Zgodnie z zaleceniami Sanepidu Organ Prowadzący przyznał nam środki /20 tys/ na remont i modernizację łazienek. Pozyskano również środki w wysokości 12 tysięcy na wyposażenie kuchni.

 

W skład kadry pedagogicznej wchodzą: pani Urszula Olszewska – nauczyciel oddziału przedszkolnego, pani Renata Saletra – nauczanie zintegrowane, pani Mariola Zwolska– nauczanie zintegrowane, pani Barbara Moskiewicz– nauczanie zintegrowane, pani Agnieszka Kulas – nauczyciel matematyki i plastyki, pani Donata Sobisiak – nauczyciel przyrody i wychowania fizycznego, pan Tomasz Kaczmarek – nauczyciel informatyki i języka polskiego oraz historii, pani Aneta Zadala – nauczyciel religii i wychowawca świetlicy, pani Wanda Czuryło – Bauer – nauczyciel bibliotekarz i wychowawca świetlicy, pani Ewa Lewicka – nauczyciel języka angielskiego, pani Irmina Pęcak- nauczycielka języka polskiego.

 

Pracownikami obsługi i administracji są: panie Zofia Sierbista Bohdankiewicz, Karolina Dróżdż, Maria Szczakowska, Teresa Bysiak, Lucyna Szymańska i pan Jan Idzik.

 

Od 1 września 2011r. w wyniku przeprowadzonego konkursu, dyrektorem szoły zostaje pan Andrzej Krzywicki.

 

6 grudnia oddano przy szkole plac zabaw dla dzieci, który zbudowano w ramach realizacji projektu unijnego "Radosna Szkoła". Dzięki staraniom dyrektora szkoły położono nowy chodnik oraz wymieniono podłogi w klasopracowniach nauczania zintegrowanego i przyrodniczej a także drzwi wejściowe do oddziału przedszkolnego i biblioteki szkolnej. Od lutego 2012r. szkoła ma swoją stronę internetową.

 

Obecnie kadrę pedagogiczną stanowią: Donata Sobisiak- przyroda i wychowanie fizyczne, Mariola Zwolska- nauczanie zintegrowane, Barbara Moskiewicz- nauczanie zintegrowane, Renata Saletra- nauczanie zintegrowane, Irmina Pęcak- język polski, Tomasz Kaczmarek- historia, informatyka, świetlica, Iwona Garlińska- matematyka, Andrzej Hyży- język angielski, Wanda Czuryło- biblioteka, świetlica, ks. Waldemar Woźny- religia, Urszula Olszewska- oddział przedszkolny, Bożena Górska- nauczanie indywidualne.

 

Pracownikami obsługi i administracji szkoły są: Agnieszka Leszczyńska, Zofia Bohdankiewicz, Krystyna Kunath, Karolina Dróżdż, Stanisław Grankin.


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Jarszewie
    Jarszewo 32
    72-400 Kamień Pomorski
  • (91) 38-32-426

Galeria zdjęć